אודות

עמותת ׳מחסי עוז׳ הוקמה לפני כ-44 שנה על ידי קבוצת הורים, אנשי חינוך וחסד, במטרה לקדם את הטיפול בבעלי מוגבלות שכלית התפתחותית בישראל.

את העמותה יסד והקים הרב ד"ר יעקב לנדמן, אשר עלה מארה"ב לישראל לאחר הולדת בתו, שאובחנה כבעלת מוגבלות שכלית, והוא זה שעמד בראש העמותה עד יום פטירתו בכ"א בכסלו תשס"ה.

בשנת 1972 פתח הרב ד"ר יעקב לנדמן ז"ל יחד עם קבוצת הורים, מעון לנערות. המעון שכן במבנה שכור ששימש בשנות החמישים כבית ספר יסודי בשכונת מעוז ציון ב' שבמבשרת, בואכה ירושלים. עם הקמתו שהו במעון 12 בנות צעירות. במהלך השנים קנה לו המעון שם בטיפול המסור, המקצועי והחם שהוא מעניק לשוהות בו. הורים רבים בחרו בו וצרפו את בנותיהם לשורותיו.

בחלוף השנים עברה המסגרת תהפוכות בהתאם לצרכים המשתנים כמו גם הסטנדרטים והדרישות של משרדי הממשלה.

לפני כשלוש שנים שונתה הגדרת המעון והפכה מ"מעון" ל-רצף שירותים בקהילה, כחלק מתהליך הבראה מורכב. שינוי זה הצריך את ההנהלה להתאים את רצף הטיפולים להגדרה המחודשת, באמצעות בניית תכניות מקיפות לצריכת שירותים בקהילה ולדיפרנציאציה מוחלטת בין אשכולות הטיפול השונים, היינו: דיור, תעסוקה ומרכז יום.

כיום שמה לה ההנהלה למטרה לפתח ולהעניק רצף שירותים לאוכלוסיית נשים בעלות מוגבלות שכלית התפתחותית ולהוות עבורן בית לחיים, על כל המשתמע מכך, תוך שיתוף פעולה מלא עם משרד הרווחה.

רצף השירותים כולל שלושה אשכולות עיקריים, והם: מערך דיור בקהילה, מרכז תעסוקה ומרכז יום.