משתלת דרך הגן – משתלה טיפולית

משתלה טיפולית הנה כלי טיפולי רב עצמה בטיפול בבעלי מוגבלויות. במעון בית דוד הפכה העבודה במשתלה לכלי קידום ולצמיחת הדיירות בעזרת תפיסה  רב ממדית שאפשרה לדיירות העובדות במשתלה להתקדם ולהתפתח במובנים רבים גם בחיי יום יום הפעילים שלהם.

 רקע ורציונאל– גינון טיפולי הנו כלי עבודה מוכר בעולם מזה שנים. בארץ הנושא טרם זכה למעמד מוכר ואקדמי אך בפועל הוא קיים במסגרות טיפוליות ואחרות רבות.

במעון בית דוד הוקמה לפני כשלש שנים משתלה המתנהלת עם גוון טיפולי ולמעשה משמשת כחלק ממערך התעסוקה של דיירות המעון.

מהר מאד הבין הצוות כי המשתלה יוצרת הזדמנויות מגוונות לקידום ולהעשרת חייהן של דיירות המעון.

על מנת לאפשר להן לקיים מכירות עצמאיות של תוצרי המשתלה, הוקמה קבוצת לימוד אשר רעננה את ידיעותיהן הקודמות של הדיירות בדבר שימוש בכסף ויושר אישי, ניהול קופה ואחריות על הכספים הנמצאים בה, ניהול מו"מ ודרכי תקשורת. הן למדו את שמות השתילים ואופן הטיפול בהם על מנת לדעת להשיב על שאלות הקונים, ולארוז את קניות הלקוחות. כמו כן, הוכשרו דיירות לנסיעה עצמאית בתחבורה ציבורית לנקודות המכירה  וחזרה ממנה, ועוד.

בעבודה עם הדיירות במשתלה שולבו מתנדבים, סטודנטים, עובדי שרות ועוד והדבר סיפק לדיירות הזדמנות לחוות מגע  וקשר עם מגוון אוכלוסיות

נקודת המכירה העיקרית הייתה לאורך זמן בסניף רמי לוי שבשכונה, שם יצרו הדיירות קשרים ממושכים ונפלאים עם ציבור הקונים והפכו לחלק מהנוף הקהילתי במקום.  בנוסף, מתקיימות מכירות בירידים שונים שם הן נהנות ממגע ישיר עם אוכלוסיות מגוונות וזוכות למשובים חמים וחיוביים.

בהמשך, נשלחו קבוצת מדריכות [מטפלות] העובדות במעון לקורס לגינון טיפולי מטעם מערכת תרבות הפנאי והן אף מפעילות באופן עצמאי קבוצות של דיירות,  וכך הפכה המשתלה כלי לצמיחה אישית גם של מדריכות המעון.

הקשיים המלווים את המשך קיום המשתלה הם תקציביים בעיקר. העדר מנגנון שווק מפותח אשר יבטיח רכישה קבועה ומסיבית של תוצרי המשתלה מקשה על הרחבת הפעילות בה וניצול מלא של כושר הייצור של הדיירות המשולבות בפרויקט.

מכירות מסיביות וחדירה לשווקים היא האתגר העומד לפתחה של מנהלת השווק במעון.

לסיכום, תפיסה כוללנית ורב תחומית והכרה בחשיבות הפרויקט ע"י גורמים מקצועיים וקהילתיים יכולה להפוך משתלה טיפולית לכלי לקידום ולצמיחה של דיירים בעלי פיגור ושל המטפלים בהם בדרכים רבות  ומעשירות ובדרך טבעית ומתבקשת.

בנוסף, מהווה העבודה במשתלה על כל נספחיה חוויה חיובית ומהנה  עד שהדיירות "עומדות בתור " על מנת להשתתף בה והכל כדאי למראה החיוך הכובש שעל שפתי כולן…

לפרטים ותאום:

לילך 054-685-8416

רח' החוצבים 5 מבשרת ציון  90805

טלפון:  02-534-1127

פקס:  02-579-5846

                                                [email protected]

משתלת "דרך הגן" בכנס "כמוך" ב-12.12.2011

הכנסו לסרטון:

 

חדש!

סטודנטים הלומדים גינון טיפולי במכללת ליפשיץ יכולים לקבל מילגה על חצי משכר הלימוד, בעבור ליום התנדבות בשבוע במשתלת "דרך הגן"